Tokom renoviranja mermera i krečnjaka, često se susrećemo sa tehničkim terminima kao što su brušenje, poliranje i kristalizacija. Šta ovi termini znače?
Mermer je metamorfna stena sastavljena od rekristalizovanih karbonatnih minerala, najčešće kalcita ili dolomita. Karakteristične šare i vene mnogih obojenih vrsta mermera obično su rezultat različitih mineralnih nečistoća kao što su glina, mulj, pesak, oksidi gvožđa ili kremen, koji su prvobitno bili prisutni kao zrna ili slojevi u kamenu.
Zelena boja mermera često je posledica prisustva serpentina, koji nastaje iz prvobitno magnezijumom bogatog krečnjaka ili dolomita sa silicijumskim nečistoćama. Ove različite nečistoće su mobilisane i rekristalizovane pod intenzivnim pritiskom i toplotom tokom metamorfoze.
Brušenje Mermera
Pre svega, brušenje podrazumeva da se pod „grebe“ i „izravnava“ pomoću abrazivnog elementa. Rotirajuća mašina opremljena dijamantskim zrncima struže kamen kako bi se došlo do netaknutog sloja na površini. Brušenje takođe omogućava uklanjanje ivica između pločica (brušenje ivica), kao i uklanjanje mrlja i pukotina na površini.
Mehaničko Poliranje Mermera
Mehaničko poliranje je sličan proces, ali se koriste mnogo finija dijamantska zrnca nego kod brušenja. Svaki korak poliranja omogućava uklanjanje ogrebotina nastalih tokom prethodnog koraka, čime se dobijaju ultra fine ogrebotine koje više nisu vidljive golim okom. Kako poliranje napreduje, hrapavost kamena nestaje i pojavljuje se mehanički sjaj. Ilustracije ispod pokazuju kako se svetlost optimalno reflektuje kada je kamen savršeno gladak.
Kristalizacija
Na kraju, kristalizacija je mehaničko-hemijski proces koji polira kamen i otkriva njegove boje. Međutim, kristalizacija ne uklanja ogrebotine ili mrlje i za najbolje rezultate se primenjuje tek nakon brušenja. Postoji više tipova kristalizacije u zavisnosti od vrste kamena. Ovaj tretman „zatvara“ površinu i poboljšava mehaničku otpornost i lakoću održavanja poda.
Pružamo usluge mašinskog pranja podova fizičkim i pravnim licima i koristimo specijalizovane mašine za čišćenje različitih vrsta podnih površina. Prednosti uključuju brže, temeljnije čišćenje, povećanje higijenskih standarda i uštedu vremena. Različite vrste podova, kao što su tvrdi, drveni, vodootporni i keramički, zahtevaju specifične metode čišćenja kako bi se održali njihova izdržljivost i estetika.
Da li je moguće Popraviti Duboke Ogrebotine na Mermeru?
Da, duboke ogrebotine na mermeru mogu se popraviti i učiniti nevidljivim. Proces uklanjanja ogrebotina podrazumeva brušenje kamena pomoću abrazivnih dijamantskih jastučića, sličnih šmirgli. Što je ogrebotina dublja, koristi se abrazivniji dijamantski jastučić. Ovi dijamanti se koriste u serijama, koje se određuju prema dubini ogrebotine i postojećem završnom sloju. Na primer, za veoma duboku ogrebotinu na poliranom mermeru, počeli bismo sa granulacijom od 50, zatim nastavljamo sa 100, 200, 400, 800, 1500 i 3000 granulacijom dijamanata. Nakon ovog procesa, kamen se može polirati pomoću polirne paste koja trajno stvara hemijsku vezu sa kamenom, rezultirajući sjajem poput ogledala.
Nikada ne nanosimo površinske premaze za stvaranje poliranog završnog sloja jer to može oštetiti vaš kamen i uzrokovati rđu i raspadanje.
Za više informacija o uslugama čišćenju različitih podnih površina koje pružamo pročitajte ovde.
Više o našim uslugama pogledajte ovde.
Informacije o cenama usluga čišćenja možete pronaći ovde.
Pratite nas na našim mrežama: Instagram
Comments