top of page

Kako efikasno obaviti pranje fasade vašeg doma

Ako je prošlo nekoliko godina od kada je Vaša nekretnina izgrađena ili poslednji put renovirana, a njen izgled više nije tako reprezentativan, ne brinite – to ne znači da je potrebno novo krečenje. Probajte dobru alternativu – pranje fasade pod pritiskom. Možda ćete otkriti da je sve što treba da uradite da odaberete pravi metod čišćenja i fasada će izgledati kao nova bez potrebe za ponovnim krečenjem cele zgrade. Saznajte šta treba da znate kako biste efikasno očistili svoju fasadu.


Kako odabrati pravi metod pranja fasade

Kao i u mnogim slučajevima, metode čišćenja fasade zavise od vrste prljavštine – najčešće uključuju izcvjetavanje, kamenac i alge. Takođe, uzmite u obzir i materijal površine. Da biste izbegli oštećenje strukture, ključno je odabrati pravi protok vode i pritisak za vrstu maltera. Pranje fasada pod pritiskom je efikasno na mineralnim, silikatnim i akrilnim malterima, pa čak i na fasadama od cigle.


Vrste maltera i pranje pod pritiskom

Sama voda je dovoljna za čišćenje delikatnih mineralnih maltera, kao i za fasade od kamena i klinkera. Sa pravim pritiskom, čak i čista voda može značajno poboljšati vizuelni izgled spoljašnjih površina. Za težu prljavštinu, možete pokušati koristiti višu temperaturu vode ili odabrati odgovarajuće hemikalije.


S druge strane, kada perete akrilne fasade pod pritiskom, preporučujemo korišćenje fungicida i sredstava protiv buđi – jer alge, gljivice i buđ najčešće uspevaju na ovoj vrsti površine. Nakon čišćenja hemijskim sredstvom, isperite fasadu još jednom čistom vodom. Međutim, ako su se nepozvani gosti već pojavili na vašoj fasadi, potrebne su dodatne mere.


Uklanjanje algi sa fasada

Alge su uobičajena vrsta prljavštine koja se pojavljuje na malteru tokom vremena. Zidovi okrenuti ka severu, koji su u senci, posebno su podložni. Da biste se rešili algi, prvo morate ukloniti vidljivi sloj sa fasade – to možete učiniti mehanički, četkom ili špatulom, ili možete koristiti pranje pod pritiskom i isprati naslage mlazom vode. Kada koristite – naizgled lakši – metod pranja fasade pod pritiskom, obratite pažnju da prilagodite mlaz malteru, kako ne biste oštetili šupljine prevelikim pritiskom.


Nakon što se fasada osuši, zidove treba tretirati dezinfekcionim sredstvom, osiguravajući da se preostale spore uklone u sledećoj fazi procesa čišćenja i sprečavajući brzo ponovno pojavljivanje problema. Za bolju zaštitu od ponovnog pojavljivanja algi, možete razmisliti o farbanju ili zaštiti zidova hidroizolacionim tretmanom koji sprečava prodiranje vode u strukturu materijala.


Čišćenje fasada od izcvetavanja i naslaga ugljenika

Izcvetavanje se obično pojavljuje kao bele mrlje na cigli i klinkeru. Da biste ih uklonili, najbolje je tretirati ih odgovarajućim hemijskim sredstvom za čišćenje. Kako je izcvetavanje soli uzrokovano prekomernom vlagom, nakon čišćenja površine, preporučujemo da je odmah impregnirate kako biste izbegli ponovno pojavljivanje problema. Hidroizolacioni tretman će takođe dobro funkcionisati u ovom slučaju.


Naslage ugljenika se takođe mogu pojaviti na fasadama od cigle; to su crne mrlje koje se formiraju tokom mnogo godina kao rezultat, na primer, prašine, izduvnih gasova i čađi. Da biste se rešili ovog prilično neprivlačnog sloja, često je potrebno koristiti različite metode: osim standardnog pranja pod pritiskom, može biti potrebno niskopritisno peskarenje kako bi se podržao proces uklanjanja trajnih mrlja.


Koliko često čistiti fasadu?

Možete održavati svoju fasadu u dobrom stanju redovnim čišćenjem – idealno jednom svake 3-4 godine. Mineralni malteri zahtevaju relativno češće čišćenje jer skupljaju više prljavštine zbog visoke apsorpcije vode; isto važi i za maltere sa grubom teksturom – na primer, knockdown malter, koji zadržava više prašine i prljavštine. Malteri sa niskom apsorpcijom vode i glatkom površinom kao što su silikonski, silikatni i akrilni malteri zahtevaće manje učestalo održavanje.


Pranje fasade pod pritiskom

Većina prljavštine na fasadi se lako uklanja pranjem pod pritiskom (vodom ili hemikalijama), pa kako odabrati efikasan perač pod pritiskom? Razmotrite:


  • Dužinu mlaznjaka – teleskopski mlaznjak, koji omogućava podešavanje dužine, posebno dobro funkcioniše za ravnomerno pranje;

  • Snagu perača – po mogućstvu podesiv kako biste mogli prilagoditi vrsti fasade koja se čisti;

  • Rezervoar za deterdžent – ako planirate koristiti hemijska sredstva za čišćenje;

  • Ostale dodatke – za podršku, na primer, čišćenju prozora ili oluka.



Ako želite da svaki Vaš zid izgleda savršeno opran, ali Vam nedostaje vremena ili volje da razmišljate o izboru prave opreme i resursa, prepustite to profesionalcima. Naš tim stručnjaka koristi najmoderniju opremu i tehnike kako bi osigurao da vaša fasada bude temeljno očišćena i dezinfikovana, vraćajući joj prvobitni sjaj i svežinu.


Angažovanjem stručnjaka za pranje fasada pod pritiskom, nećete brinuti o oštećenju maltera, već ćete vrlo brzo uživati u obnovljenom izgledu Vaše zgrade.


Više o našim uslugama pogledajte ovde.

Pratite nas na našim mrežama: Instagram

28 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page