Mermer je materijal koji odlikuju elegancija i dugotrajnost, zbog čega je omiljen u enterijerima širom sveta. Bilo da se koristi za stolne površine, kamine, podove ili radne ploče, mermer pruža prefinjen izgled prostoru. Međutim, iako je čvrst, njegova porozna struktura ga čini podložnim upijanju tečnosti i nastanku mrlja. Stoga je pravilno čišćenje ključno za očuvanje njegove lepote i dugovečnosti.

Zašto mermer upija mrlje?
Na prvi pogled, mermer deluje glatko i nepropustljivo, ali njegova struktura je zapravo mikroporozna. To znači da može upiti tečnosti različite gustine – od masnih i uljanih supstanci do kiselih i vodastih tečnosti. Kada mrlje prodru u površinu, obično ih nije dovoljno samo obrisati, već je potrebno primeniti odgovarajuće metode za njihovo uklanjanje.
U nastavku ćemo razmotriti najčešće vrste mrlja koje se javljaju na mermernim površinama i kako ih efikasno očistiti.
1. Mrlje od mastila i boje
Mastilo, boje i pigmenti lako prodiru u pore mermera, ali srećom, mogu se ukloniti primenom obloga (poultice). Obloga je gusta pasta koja sadrži upijajuće materijale poput krede ili bentonitne gline, pomešane sa sredstvom za uklanjanje mrlja – najčešće razblaženim hidrogen-peroksidom. Pasta se nanosi na zaprljanu površinu, prekriva plastičnom folijom i ostavlja da deluje najmanje 12 sati. Nakon toga se uklanja, a površina ispira mlakom vodom i blagim sapunom. Ako mrlja nije u potpunosti nestala, postupak se može ponoviti.
2. Mrlje od kiselina
Voćni sokovi, sirće i gazirana pića sadrže kiseline koje mogu izazvati hemijsku reakciju sa mermerom i ostaviti tragove nagrizanja. Čak i ako se mrlja ukloni, površina može izgubiti sjaj. Za čišćenje ovakvih mrlja preporučuje se primena mešavine hidrogen-peroksida i finog abraziva, poput kalaj-oksida, kako bi se površina lagano polirala i vratila joj se glatkoća. U nekim slučajevima može biti neophodno dodatno poliranje finim brusnim papirom kako bi se eliminisali mat tragovi.
3. Rđa i čađ
Metalni predmeti postavljeni na mermer, poput bakarnih, gvozdenih ili čeličnih ukrasa, mogu vremenom ostaviti tragove rđe. U početnim fazama, rđu je moguće ukloniti nežnim ribanjem mekom četkom. Za dublje mrlje, obloge sa hemijskim sredstvima specijalizovanim za uklanjanje rđe mogu pomoći u izvlačenju oksidacije iz pora mermera.
Slično tome, čađ i naslage od kamina mogu se ukloniti sapunicom i toplom vodom ili blagim abrazivnim pastama na bazi sode bikarbone. Ukoliko su naslage tvrdokorne, može se koristiti obloga sa pastom od hidrogen-peroksida i sode bikarbone.
4. Masne mrlje
Mlečni proizvodi, ulja, losioni i kreme mogu ostaviti tamne mrlje na mermeru. Uklanjanje ovakvih mrlja zahteva upotrebu rastvarača poput amonijaka ili acetona. Nanošenje rastvora direktno na mrlju neće dati optimalne rezultate – potrebno je napraviti pastu sa upijajućim materijalima poput gline i ostaviti je da deluje 24 sata kako bi izvukla masnoću iz kamena.
5. Mrlje od kafe, čaja i vina
Napici poput kafe, vina i čaja sadrže tanine i pigmente koji ostavljaju tamne fleke na mermeru. Ove mrlje spadaju u organske, što znači da se najbolje uklanjaju pomoću hidrogen-peroksida ili blagog izbeljivača. Kao i kod drugih vrsta zaprljanja, preporučuje se korišćenje obloge kako bi sredstvo delovalo dublje u pore mermera.
Preventivna zaštita mermernih površina
Iako pravilno čišćenje može eliminisati mrlje, najbolji način da se mermer očuva jeste prevencija. Evo nekoliko ključnih saveta:
Zaptivanje mermera: Upotreba specijalizovanih impregnacionih premaza može smanjiti upijanje tečnosti i olakšati čišćenje.
Brzo reagovanje na prosute tečnosti: Mrlje treba odmah pokupiti suvom ili blago vlažnom krpom pre nego što prodru u mermer.
Korišćenje podmetača i zaštitnih slojeva: Postavljanje podmetača ispod čaša, tanjira i dekorativnih predmeta može sprečiti direktan kontakt sa površinom.
Izbegavanje kiselih sredstava: Sirće, limunov sok i jaka hemijska sredstva mogu oštetiti završni sloj mermera i izazvati trajne tragove nagrizanja.
Održavanje mermera ne mora biti komplikovano, ali zahteva pažnju i pravilne metode čišćenja. Odabir odgovarajućih sredstava i tehnika može značajno produžiti vek trajanja ovog plemenitog materijala, čineći ga dugotrajnim i estetski privlačnim. Sa pravim pristupom, mermerne površine mogu zadržati svoj prepoznatljiv sjaj i eleganciju decenijama.
Sa Brascom ne morate brinuti o mrljama, nečistoćama ili pravilnom održavanju mermernih podova i površina – naš stručni tim i savremena oprema garantuju besprekoran sjaj i dugotrajnu čistoću Vaših mermernih površina.
Za više informacija o uslugama čišćenju različitih podnih površina koje pružamo pročitajte ovde.
Više o našim uslugama pogledajte ovde.
Informacije o cenama usluga čišćenja možete pronaći ovde.
Comments