top of page

KOJE HEMIKALIJE SE KORISTE ZA ČIŠĆENJE FASADA?

Čišćenje fasada je važan proces održavanja zgrada, jer fasade stalno izložene različitim faktorima iz okoline, kao što su prašina, prljavština, zagađenje i vremenski uslovi. Postoji nekoliko metoda i hemikalija koje se koriste za čišćenje fasada, a izbor zavisi od vrste materijala fasade i stepena zaprljanosti.


Pre i posle nakon čišćenja fasada
Čišćenje fasada Savremenog Izvršnog veća

Metode ZA čišćenjE fasada

  • Pranje pod pritiskom: Ova metoda koristi mlaz vode pod visokim pritiskom za uklanjanje prljavštine, mrlja i ostataka sa fasade. Efikasna je za čišćenje tvrdih površina kao što su beton, cigla i kamen. Međutim, treba biti oprezan da se ne oštete delikatne površine ili da voda ne prodre u zgradu.

  • Hemijsko čišćenje: Hemijsko čišćenje uključuje upotrebu specijalizovanih sredstava za čišćenje ili rastvarača za rastvaranje i uklanjanje tvrdokornih mrlja, grafita ili zagađivača sa fasade. Ova metoda je pogodna za površine koje ne mogu izdržati pranje pod visokim pritiskom. Potrebno je pridržavati se sigurnosnih mera prilikom rukovanja i odlaganja hemikalija.

  • Čišćenje parom: Ova metoda koristi paru visoke temperature za rastvaranje i uklanjanje prljavštine, mrlja i naslaga sa fasade. Ekološki je prihvatljiva metoda koja ne zahteva upotrebu hemikalija. Efikasna je za čišćenje tvrdih i delikatnih površina, ali možda nije pogodna za površine osetljive na toplotu ili vlagu.

  • Ručno čišćenje: Ručno čišćenje uključuje upotrebu ručnih alata, četki i sredstava za čišćenje za uklanjanje prljavštine i mrlja sa fasade. Pogodno je za delikatne površine ili područja koja nisu dostupna drugim metodama čišćenja. Međutim, ručno čišćenje može biti vremenski zahtevno i fizički naporno.


Hemikalije za čišćenje fasada


Fluorovodonična kiselina (HF)

  • Karakteristike: Fluorovodonična kiselina je veoma moćna i korozivna kiselina koja se koristi za uklanjanje tvrdokornih mrlja i naslaga sa mineralnih podloga. Ima sposobnost da rastvara silicijum dioksid, što je čini efikasnom za čišćenje stakla i kamenih površina.

  • Primena: Koristi se za čišćenje fasada od cigle, betona i kamena. Zbog svoje agresivnosti, mora se koristiti s velikim oprezom i uvek u razblaženom obliku.

  • Sigurnosne mere: Rukovanje fluorovodoničnom kiselinom zahteva upotrebu zaštitne opreme kao što su rukavice, zaštitne naočare i zaštitna odeća. Udisanje para može biti opasno, pa je neophodno koristiti respiratornu zaštitu i raditi u dobro ventilisanom prostoru.


Fosforna kiselina (H₃PO₄)

  • Karakteristike: Fosforna kiselina je manje agresivna od fluorovodonične kiseline, ali je i dalje veoma efikasna u uklanjanju rđe, kamenca i drugih mineralnih naslaga. Često se koristi u kombinaciji sa drugim hemikalijama za poboljšanje efikasnosti čišćenja.

  • Primena: Idealna je za čišćenje metalnih površina, kao i za uklanjanje mrlja sa betona i cigle. Takođe se koristi za pripremu površina pre farbanja ili premazivanja.

  • Sigurnosne mere: Kao i kod drugih kiselina, potrebno je koristiti zaštitnu opremu i raditi u dobro ventilisanom prostoru. Kontakt sa kožom i očima može izazvati iritaciju.


Amonijum bifluorid (NH₄HF₂)

  • Karakteristike: Amonijum bifluorid je moćno kiselo sredstvo koje se koristi za čišćenje uobičajenih zaprljanja na mineralnim podlogama. Kombinuje efekte fluorovodonične kiseline i amonijaka, što ga čini efikasnim za uklanjanje tvrdokornih mrlja.

  • Primena: Koristi se za čišćenje fasada od cigle, betona i kamena. Efikasan je za uklanjanje mrlja od vode, rđe i drugih mineralnih naslaga.

  • Sigurnosne mere: Rukovanje amonijum bifluoridom zahteva upotrebu zaštitne opreme. Kontakt sa kožom i očima može izazvati ozbiljne iritacije, pa je neophodno koristiti rukavice, zaštitne naočare i zaštitnu odeću.


Natrijum hidroksid (NaOH)

  • Karakteristike: Natrijum hidroksid, poznat i kao kaustična soda, je jaka baza koja se koristi za uklanjanje organskih mrlja, masnoća i ulja. Efikasan je za čišćenje površina koje su otporne na alkalije.

  • Primena: Koristi se za čišćenje fasada od betona, cigle i kamena. Takođe se koristi za uklanjanje grafita i drugih tvrdokornih mrlja.

  • Sigurnosne mere: Natrijum hidroksid je veoma korozivan i može izazvati ozbiljne opekotine na koži i očima. Potrebno je koristiti zaštitnu opremu i raditi u dobro ventilisanom prostoru.


Kalijum hidroksid (KOH)

  • Karakteristike: Kalijum hidroksid je sličan natrijum hidroksidu, ali je nešto manje agresivan. Koristi se za uklanjanje organskih mrlja i masnoća.

  • Primena: Pogodan je za čišćenje fasada od betona, cigle i kamena. Takođe se koristi za uklanjanje grafita i drugih tvrdokornih mrlja.

  • Sigurnosne mere: Kao i natrijum hidroksid, kalijum hidroksid je korozivan i može izazvati opekotine. Potrebno je koristiti zaštitnu opremu i raditi u dobro ventilisanom prostoru.


Priprema i primena hemikalija ZA ČIŠĆENJE FASADA

Pre nego što započnete čišćenje fasade, važno je pravilno pripremiti hemikalije i površinu koja se čisti. Evo nekoliko koraka koje treba slediti:

  1. Identifikacija materijala fasade: Pre nego što odaberete hemikaliju, identifikujte materijal fasade kako biste izabrali najprikladniju hemikaliju i metodu čišćenja.

  2. Testiranje na malom području: Pre nego što primenite hemikaliju na celu površinu, testirajte je na malom, neupadljivom području kako biste se uverili da neće izazvati oštećenja.

  3. Priprema rastvora: Pripremite rastvor hemikalije prema uputstvima proizvođača. Uvek koristite odgovarajuće razblaženje kako biste izbegli oštećenja površine.

  4. Nanošenje hemikalije: Nanesite hemikaliju pomoću prskalice, četke ili sunđera, u zavisnosti od vrste površine i stepena zaprljanosti.

  5. Čišćenje i ispiranje: Nakon što hemikalija odstoji određeno vreme, očistite površinu četkom ili sunđerom, a zatim temeljno isperite vodom kako biste uklonili sve ostatke hemikalije.


Čišćenje fasada je složen proces koji zahteva pažljiv izbor hemikalija i metoda kako bi se postigli najbolji rezultati bez oštećenja površine. Korišćenje odgovarajuće zaštitne opreme i pridržavanje sigurnosnih mera je ključno za bezbedno i efikasno čišćenje. Redovno održavanje fasada ne samo da poboljšava estetski izgled zgrade, već i produžava njen vek trajanja i poboljšava energetsku efikasnost


Zaključak

Čišćenje fasada je ključni aspekt održavanja zgrada koji pomaže u poboljšanju estetskog izgleda, očuvanju strukturnog integriteta, povećanju životnog veka zgrade i poboljšanju energetske efikasnosti. Korišćenje profesionalnih usluga za čišćenje fasada osigurava temeljno i efikasno čišćenje uz očuvanje sigurnosti i dugovečnosti fasade.


Za više informacija o uslugama uklanjanja grafita i čišćenja fasada koje pružamo pročitajte ovde.


Više o našim uslugama pogledajte ovde.

Informacije o cenama usluga čišćenja možete pronaći ovde.

Pratite nas na našim mrežama: Instagram, Facebook

Recent Posts

See All

Čišćenje fasade suvim ledom

Sledećih par dana ćemo više pisati o različitim metodama čišćenja fasade. Procesi peskarenja i čišćenja suvim ledom predstavljaju važnu...

Comments


bottom of page