top of page

Čišćenje fasade suvim ledom

Sledećih par dana ćemo više pisati o različitim metodama čišćenja fasade. Procesi peskarenja i čišćenja suvim ledom predstavljaju važnu alternativu čišćenju fasada pod pritiskom. Ova metode su idealna kada zidne površine ne mogu da budu izložene velikoj količini vode, kada je potrebno štedeti vodu ili kada se ne smeju koristiti sredstva za čišćenje, a količina prljave vode je ograničena.


Kako peskarenje funkcioniše?

U procesu čestica niskog pritiska, poznatom kao peskarenje, pištolj za peskarenje se napaja komprimovanim vazduhom preko građevinskog kompresora. Pored toga, u komoru za mešanje se dodaju veoma fini, meki abrazivi i voda. Važno je odabrati svojstva tipa peskarenja koja odgovaraju i prljavštini i originalnoj površini fasade. Iz mlaznice pištolja izlazi mešavina vazduha, vode i abraziva, a pritisak vazduha, količina vode i abraziva se može individualno regulisati. Na ovaj način se fasade mogu očistiti uz minimalno habanje.


Kako funkcioniše čišćenje fasade suvim ledom?

Čišćenje suvim ledom je proces čestica u kome se kao materijal za peskarenje koriste pelete CO2 veličine oko 0,5 do 3 milimetra. Pelete suvog leda udaraju u površinu na temperaturi od -79 °C i brzinom od 150 m/s. U ovom procesu oslobađaju svoju kinetičku energiju. Hladnoća takođe čini prljavštinu krhkom i lomljivom, pa se lakše uklanja.

Drugi efekat čišćenja fasade suvim ledom je da delovi smrznutog ugljen-dioksida prodiru u pukotine prljavih naslaga ili premaza boje, prelaze iz čvrstog u gasovito stanje i bukvalno razbijaju prljavštinu kroz ovo povećanje zapremine. Ostaju samo vazdušne materije koje se, u zavisnosti od količine i sastava, ili izduvaju dostupnim komprimovanim vazduhom ili sakupljaju usisnim čašama. Pošto je proces jedva abrazivan i ne ostavlja ostatke abraziva, prljavu vodu ili vlagu, osetljive fasade se mogu očistiti od prljavštine nežno i uz minimalan napor.


Ne postoji drugi metod industrijskog čišćenja koji je tako suv, neprovodljiv, neabrazivan, nezapaljiv i ekološki siguran kao čišćenje suvim ledom. Čišćenje suvim ledom uključuje mašinu koja koristi pelete suvog leda i komprimovani vazduh za pokretanje tehnike slične peskarenju. Za razliku od peskarenja, čišćenje suvim ledom smanjuje vreme čišćenja za pedeset procenata, ne ostavlja ogrebotine niti se zaglavljuje u malim pukotinama. Umesto toga, kada se zagreje na sobnu temperaturu, isparava u vazduh!


Za razliku od pranja pod pritiskom, ne troši vodu niti uvodi toksične hemikalije.

Evo devet upotreba čišćenja suvim ledom u raznim industrijama, od održavanja visokog nivoa bezbednosti hrane do sprečavanja ulaska nepotrebnih materijala na deponije.


  1. Oprema za hranu i piće

Pržionice kafe, pekare, mlekare, proizvođači slatkiša, začina, grickalica i mnogi drugi su kandidati za jedini odobreni metod čišćenja prema FDA standardima. Sav suvi led je prehrambenog kvaliteta, što ga čini esencijalnim metodom komercijalnog čišćenja za šporete, pećnice, mikser, hladnjače i transportere koje hrana i pića dodiruju tokom proizvodnje. Sa vrhunskom sposobnošću uklanjanja meseci nakupljene masti, ulja, prašine i brašna sa proizvodnih materijala, sanacija je osigurana uz mir da hrana i pića nakon čišćenja neće biti izmenjeni nepovoljnim ukusima, mirisima ili toksinima.


  1. Šteta od požara

Obnova doma ili poslovnog prostora nakon požara može biti devastirajuća i preplavljujuća kada se razmišlja o čišćenju. Čađ, ugljen, mrlje od dima, pa čak i mirisi dima mogu se ukloniti sa većine površina suvim ledom. Suva priroda ovog metoda čišćenja čini ga optimalnim za električne i vodovodne uređaje.


  1. Priprema za farbanje

Ski liftovi, gondole i svetionici su izloženi ekstremnim vremenskim uslovima, što ih s vremenom oštećuje. Oksidacija troši boju, izlažući čelik i drvo, slabeći strukturu. Tipično, ski liftovi treba da se čiste svakih tri do pet godina, ali sa čišćenjem suvim ledom, čišćenje se može produžiti na deset godina ili više. Ovaj proces radi tako efikasno da može očistiti cele liftove umesto da radnici moraju da se penju na visine.


  1. Restauracija automobila

Za kolekcionare, mehaničare ili one koji su sentimentalno zadržali stare automobile u porodici, čišćenje suvim ledom nudi rđavim vozilima drugi život. Kada je potrebna intenzivna obrada karoserije, čišćenje suvim ledom je nežnije od peskarenja. Suvi led nije abrazivan, tako da neće ogrebati, niti je zapaljiv – što je plus jer je verovatno prisutno gorivo. Prljavi metal, čak i najuži prostori podvozja, mogu izgledati kao polirani srebro.


  1. Konzervacija i očuvanje istorijskih objekata

Grafiti, buđ, oljuštena boja i opšte habanje mogu uzrokovati propadanje istorijske arhitekture, ali rušenje ne mora biti prvo rešenje. Suvi led je agresivan, ali dovoljno nežan da očuva ručno rezbareni kamen, drvo, mermer i druge građevinske materijale. Ukrašeni plafoni i unutrašnji i spoljašnji zidovi mogu se vratiti u originalno stanje. Ovo je pobeda za održivu gradnju, jer omogućava reciklažu postojećih zgrada umesto njihovog rušenja.


  1. Čišćenje opreme za zavarivanje

Prilikom zavarivanja, šljaka se može nakupljati od gasnih nečistoća, što dovodi do korozije i slabljenja alata. Čišćenje suvim ledom razbija šljaku, dim i ulje zamrzavanjem i lomljenjem kako bi se očuvala integritet alata. Na taj način, alati mogu zadržati efikasnu funkciju dugo vremena pre nego što se razmatraju opcije zamene.


  1. Uklanjanje asfalta

Dok čišćenje suvim ledom može ukloniti asfalt sa tla, ova usluga se odnosi na asfalt i katran koji su se nakupili na vozilima i opremi za asfaltiranje. Takva oprema može se vratiti u svoj sjajni originalni izgled za glatkiji rad.


  1. Uklanjanje buđi

Kao što buđ uzrokuje opasne zdravstvene efekte, tako može i upotreba hemikalija za njeno uklanjanje. Korišćenje netoksičnog metoda čišćenja suvim ledom za uklanjanje buđi može sprečiti potrebu za novim oblogama, krovovima i zidovima. Suvi led ne dodaje vlagu pogođenim područjima, niti stvara dodatne mirise, već koristi područje dvostruko uklanjanjem i buđi i naknadnih mrlja.


  1. Čišćenje cevovoda, rezervoara i posuda

Rđa i korozija su česti problemi za metale koji dolaze u kontakt sa vodom. Cevovodi, rezervoari i posude, u kombinaciji sa oksidacijom i mineralima i ekstremnim vremenskim uslovima kojima su izloženi, mogu ograničiti njihov vek trajanja. Poslednje što je potrebno životnoj sredini je više metala na deponijama, ali čišćenje suvim ledom može pružiti ovim materijalima potrebne popravke za produženu upotrebu.


Kontaktirajte nas danas!

Kontaktirajte Brasco i prepustite čišćenje profesionalcima. Sa nama, Vaše fasade će uvek biti u najboljem izdanju.


Više o našim uslugama pogledajte na ovoj stranici.

Pratite nas na našim mrežama: Instagram.



12 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page